Ładowanie...

Centrum Diagnostyki Laboratoryjnej Strefa Pacjenta

PAKIET HORMONALNY ROZSZERZONY

Pakiet hormonalny kierowany jest do osób odczuwających dolegliwości, których źródłem mogą być zmiany endokrynologiczne. Badania zawarte w tym Pakiecie są pomocne w określeniu równowagi hormonalnej oraz zdiagnozowaniu zaburzeń endokrynologicznych

PAKIET HORMONALNY ROZSZERZONY
  • Estradiol (E2)Badanie stężenia estradiolu w okresie okołoowulacyjnym jest jednym z pośrednich testów potwierdzających wystąpienia jajeczkowania w danym cyklu ( wartości powyżej 82 pg/ml). Niskie poziomy estradiolu mają niekorzystny wpływ na układ kostny (mogą być przyczyną osteoporozy). Stosowanie terapii estrogenowej zmniejsza o 40% ryzyko złamań szyjki kości udowej, miednicy i kończyn.
  • FSHBierze udział w dojrzewaniu pęcherzyków Graafa i tym samym wpływa na procesy związane z płodnością. FSH oznacza się także w celu określenia początku menopauzy (w 3. dniu cyklu).
  • LH (hormon luteotropowy; lutropina)Wydzielany jest przez przysadkę, uczestniczy w regulacji cyklu miesiączkowego. Oznaczanie poziomu zarówno LH jak i FSH służy do różnicowania przyczyn zaburzeń miesiączkowania i jest pomocne w określeniu terminu owulacji.Ocena stosunku LH do FSH wykorzystywana jest w diagnostyce niewydolności jajników.
  • ProgesteronDostarcza istotnych informacji o przebiegu procesu owulacji. Progesteron odpowiada za właściwe przygotowanie śluzówki na przyjęcie zarodka, utrzymuje ciążę, zaś spadek stężenia progesteronu przy odpowiednio przygotowanym endometrium wywołuje miesiączkę.
  • Prolaktyna (PRL)Prolaktyna jest hormonem wydzielanym przez przysadkę. Nieprawidłowy poziom tego hormonu może mieć związek z gruczolakiem przysadki. Wskazaniem do oznaczenie tego hormonu są m.in. zaburzenia cyklu miesiączkowego, problemy z zajściem w ciążę lub częste poronienia. Wzrost poziomu prolaktyny może występować pod wpływem wysiłku fizycznego oraz bodźców stresowych.
  • DHEA - SO4 (siarczan dehydroepiandrosteronu)Jest to androgen, hormon uzupełniający pulę hormonów produkowanych w narządach płciowych. Najczęstsze wskazania do oznaczenia poziomu DHEA-S obejmują stany, w których u kobiet występują cechy męskie m.in.:nadmierny rozrost włosów,obniżenie głosu,zwiększenia masy mięśniowej.Bardzo duże stężenia DHEA-S występują w przypadku:raku nadnerczy,guzach wirylizujących nadnerczy (czyli takich, które powodują wystąpienie cech męskich u kobiet),wrodzonego przerostu nadnerczy.
  • TestosteronBadanie wykonuje przy podejrzeniu niepłodności oraz w przypadku przedwczesnego lub opóźnionego dojrzewania płciowego. Oznaczenia stężenia testosteronu wykonuje się u kobiet u których pojawiły się cechy męskie takie jak niski głos oraz nadmierne owłosienie. Poziom testosteronu spada wraz z wiekiem, co powoduje szereg niekorzystnych zmian będących przyczyną wielu schorzeń. Hormon odpowiedzialny przede wszystkim za libido i sprawność seksualną, za stan fizyczny i psychiczny .