Ładowanie...

Centrum Diagnostyki Laboratoryjnej - Testy prenatalne Vanadis

 1. Jak działa test Vanadis?
  Podczas ciąży, niektóre DNA dziecka przechodzi do krwiobiegu mamy. DNA jest zorganizowane w strukturach znanych jako chromosomy, które niosą ze sobą informację genetyczną dziecka. Do testu Vanadis używa się próbki krwi od matki by analizować DNA dziecka.

 2. Kiedy mogę wykonać test Vanadis?
  Test Vanadis można wykonać od 10 tygodnia ciąży, ze względu na obecność odpowiedniej ilości cffDNA łożyska.

 3. Czy test niesie ze sobą ryzyko powikłań?
  Nie. Test Vanadis jest całkowicie bezpieczny. Jest to metoda nieinwazyjna. Do badania wystarczy tylko krew matki pobrana standardowo z żyły przedramienia.

 4. Co analizuje test Vanadis?

  • Trisomia 21: Wada wrodzona zwana zespołem Downa wywołana dodatkową kopią chromosomu 21. Jest to najczęstsza genetyczna przyczyna niepełnosprawności umysłowej; w przebiegu zespołu Downa obserwuje się także inne przypadłości, takie jak wady serca, wady słuchu i wzroku, a także zaburzenia odporności i zaburzenia funkcjonowania układu pokarmowego.

  • Trisomia 18: Wada wrodzona zwana zespołem Edwardsa wywołana dodatkową kopią chromosomu 18. Choroba objawia się ciężkim upośledzeniem umysłowym. Dzieci są obciążone uszkodzeniami mózgu, serca i innych organów. Najczęściej w przypadku tej choroby dochodzi do poronienia lub martwego urodzenia. Większość dzieci urodzonych nie przeżywa pierwszego roku życia ze względu na mnogie wady wrodzone. Dzieci, które żyją dłużej niż rok, mają poważne wady rozwojowe.

  • Trisomia 13: Wada wrodzona zwana zespołem Pataua wywołana dodatkową kopią chromosomu 13. Choroba objawia się ciężkim upośledzeniem umysłowym. Dzieci są obciążone uszkodzeniami mózgu i innych organów. Najczęściej w przypadku tej choroby dochodzi do poronienia lub martwego urodzenia. Większość dzieci urodzonych nie przeżywa pierwszego roku życia ze względu na mnogie wady wrodzone. Dzieci, które żyją dłużej niż rok, mają poważne wady rozwojowe.

  • Płeć dziecka: Test Vanadis umożliwia również rozpoznanie płci dziecka.